Рецепти. Деца. Породица. Мода. Кућа и башта. Уметност. // Dairy free. Kids. Family. Fashion. Interior design. Art.
Sunday, 30 June 2013
Šta se desilo sa nedeljama?
David Albahari
Nedelja
Krajnje je vreme da vratimo nedelju. Ako to uskoro ne učinimo, nikada je više nećemo videti.
Šta se desilo s nedeljom? Juče sam je celog dana tražio i nigde nisam mogao da je nađem. Nekad je, sećam se, svaka nedelja bila praznik, oblačila se bela košulja i prale se uši i vrat. Nedeljom se išlo na porodične ručkove posle kojih su svi dremali, razbacani po stanu kao nasukani kitovi, i tek bi nas miris crne kafe budio iz te omamljenosti. Ustajali smo polako, pažljivo, ništa nije smelo da bude brzo i naglo. Nedelja je bila dan sporosti, dan lenjosti, dan koji se provodio tako kao da mu ništa nije prethodilo ili kao da se ništa neće desiti posle njega.
„Nedelja – dan bez budućnosti“, napisao je u jednoj svojoj pesmi Raša Livada. Ne znam na šta je on mislio kada je napisao taj stih, ali to je za mene najlepši opis nedelje. One druge nedelje, kakva je nekada bila, a ne kakva je sada i kakva je bila kada sam juče izašao iz kuće.
Nekada nedeljom nisu radile radnje. U stvari, do deset se u nekim prodavnicama mogao kupiti hleb, mleko i pogačice, a bili su, takođe do deset, otvoreni i kiosci za prodaju štampe. Sve ostalo je bilo zatvoreno i uživalo u nedeljnom miru.
Na pijacu se išlo subotom. To je bio pravi dan za kupovinu paprika, lubenica i kajmaka. Nedeljom se odlazilo na pijacu samo u slučaju da vas je nešto sprečilo u subotu. Uostalom, nedeljna ponuda na pijaci je pružala bledu sliku u poređenju sa subotnjim obiljem.
Nedelja je bila dan za izlet. Penjali smo se na Avalu kao da osvajamo Mont Everest, a onda smo trčali nizbrdo sve dok se ne bismo umorili. Tada bismo izvadili kifle namazane buterom, tvrdo kuvana jaja, kriške „Zdenka“ sira i crvene jabuke.
Nedeljom je podnevni mir u dvorištu duže trajao. Nismo igrali fudbal, nismo udarali loptom u zid. Ćutali smo čak i dok smo igrali klikere. Tek kasnije popodne, kada se suton već prikradao preko neba, počinjali smo da govorimo glasnije i slobodnije, mada ni tada nisu naši glasovi odjekivali kao tokom drugih dana.
Nedelja je bila spor dan. Dan obnove. Dan kada su u celom gradu u podne složno zveckale kašike za supu, kada su ulice bile puste, a vozila gradskog saobraćaja prazna.
„Nedelja – dan bez budućnosti.“ Dan u kojem se zaboravljala prošlost i nije se mislilo na budućnost. Prošlost je bila užurbana subota, koju je trebalo što pre smetnuti sa uma; budućnost je dolazila sa ponedeljkom, strašnim danom, koji je predstavljao početak nove jednolične radne nedelje.
Nedelja je bila kao rajska bašta, dan između stvarnosti i snova. Dan u kojem je sve moglo da počne, a ništa nije moralo da se završi. Čardak ni na nebu ni na zemlji.
Međutim, kada sam juče izašao napolje, pomislio sam da je četvrtak, ili petak, ili bilo koji dan. Samo ne nedelja. Naime, sve radnje su bile otvorene: piljarnica, bakalnica, čak i apoteka.
Jedino banka nije radila. Međutim, to i ne očekujem od banke, jer banke svugde rade manje od svih drugih. Ako i banke počnu da rade nedeljom, biće to znak da uskoro dolazi propast sveta. (Nek propadne, nije šteta...)
Onda sam počeo da tražim nedelju. Zavirivao sam u razne zgrade, prošetao sam pored reke, pitao sam ljude koji su čekali na autobuskoj stanici, zatim mladiće i devojke sa slušalicama na ušima, ali niko nije znao da mi odgovori. Slegali su ramenima i gledali me pogledima koji su pokazivali da ne razumeju šta ih pitam, kao da je nedelja zaboravljen i mrtav jezik, razumljiv samo nekim lingvistima i arheolozima.
Lepa je nekad bila nedelja. Ujutru se duže spavalo, kasnije se doručkovalo i svako je smeo da odugovlači koliko god želi.
Nedeljom se išlo na fudbalske utakmice, zatim u šetnje pored reke, a onda, pred kraj dana, naručivale su se palačinke sa čokoladom i orasima. Veče se šunjalo preko neba, ali niko na to nije obraćao pažnju jer smo znali da je nedelja dan drugačiji od svih dana i da se, u stvari, nikada ne završava.
Ali onda se nešto desilo i nedelja je nestala. Ma šta mi radili, ma koliko pokušavali, ne uspevamo da je nađemo. Sakrila se negde, uvređena i zastrašena od mogućnosti da je neko natera da promeni ime. Naime, ako naziv nedelja potiče od reči „ne delati“, a svi se tog dana ponašaju kao da je u pitanju bilo koji dan i ne prestaju sa svojim delatnostima, onda nedelja nije nedelja i s pravom je pobegla. Otišla je negde gde se još uvek poštuje jednostavan nauk: šest dana radi, a sedmog se odmaraj, čitaj knjige, piši pesme, otiđi u prirodu, budi nešto drugo, nešto različito od onoga što si ostalih šest dana. Budi drugačiji tog dana da bi ostalih dana bio uvek isti. Uspori ritam. Nađi neku sporu pesmu i slušaj je celog dana. Uživaj u sporosti. Kaži: „Spor sam, priznajem, ali kada bih bio brži, ne bih znao da postojim.“
Da, krajnje je vreme da vratimo nedelju. Ako to uskoro ne učinimo, nikada je više nećemo videti. A život bez nedelje, odnosno, život bez dana odmora nije više život, već sumorni ringišpil koji se zaustavlja samo jednom – onda kada je kasno za sve.
David Albahari
objavljeno: 05/07/2010
Брзи рецепт за летњу вечеру
Хрскава пилетина с кокосом
Састојци:
Пилеће бело месо исечено на штапиће
2 јаја
½ шоље брашна
1 шоља кокосовог брашна
1 шоља презли
1 кашичица белог лука у праху
1 кашичица црвеног лука у праху
Со, бибер, кари (и остало по жељи)
(Ја сам уместо наведених зачина ставила грчку мешавину за пилеће месо и само додала со и бибер.)
Уље
(Ја сам уместо наведених зачина ставила грчку мешавину за пилеће месо и само додала со и бибер.)
Уље
Припрема:
1. Рерну загрејте на 200 степени.
2. Измешајте кокосово брашно са
презлама и свим зачинима.
3. Исецкано пилеће месо уваљајте прво у
брашно, па у јаје и на крају у мешавину кокоса и зачина.
4. Тако припремљене штапиће ређајте у
плех за печење обложен алуминијумском фолијом коју сте претходно премазали уљем. У танком млазу прелијте штапиће уљем да се не залепе за фолију.
5. Пеците у загрејаној рерни око 20
минута.
6. Служити уз омиљени умак и салату од
свежег поврћа.
Да не закречимо на распусту
Летњи распуст је сјајно време за необавезно учење песмица. Ви напокон имате више времена за свог малишана, а учење напамет дечијих рецитација представља одличан начин да се радне навике одржавају и током одмора.
Ево једне кратке и слатке коју можете научити док се шетате по крају, или враћате кући из паркића или куповине.
Ево једне кратке и слатке коју можете научити док се шетате по крају, или враћате кући из паркића или куповине.
Побуна играчака
У једном вртићи синоћ око пет
Решиле су играчке побећи у свет.
Не пазе их деца, чупају и вуку,
Свађају се често, чак се и потуку.
Е зато ће оне наћи другу децу
Која желе ауто и плишаног мецу,
Која ће са њима бити цело време
И која ће увече лепо да их спреме.
Aktivnosti s klincima
izvor |
Da biste ovako ukrasili majicu potrebno vam je:
Bela pamučna majica
Trajni markeri raznih boja
Kapaljka
Plastična čaša
Medicinski alkohol (pazite da ga deca ne udišu, nikakav plamen ne sme biti u blizini dok radite)
Gumice.
Postupak:
1. Plastičnu čašu stavite u majicu i neka otvor čaše bude na mestu gde želite da bude nova šara. Pričvrstite majicu za čašu gumicama za zimnicu, da dobijete zategnutu površinu po kojoj ćete moći dizajnirati svoju šaru.
2.Markerima nacrtaje tačke i tačkice po tkanini, pa ih pokapajte medicinskim alkoholom, ali pazite da tkaninu potpuno ne natopite, oko 20-ak kapi biće sasvim dovoljno.
3. Ostavite šaru da se osuši oko 5 minuta, a zatim postupak ponovite na drugom mestu.
4. Kad se tkanina potpuno osuši stavite je na 15-20 minuta u sušilicu za veš i kasnije je perite normalno kao i sve ostalo.
Saturday, 29 June 2013
Friday, 28 June 2013
Опет хлеб
Данас ћу за вечеру опет спремати хлеб са две врсте брашна без мешења па
није згорег да објавим рецепт.
И да, слажем се с Дором, од које сам
преузела овај рецепт, да је мешење хлеба одлична терапија.
Састојци:
225г оштрог белог брашна
225г оштрог интегралног брашна
1 кашичица соли
Квасац
1 кашика меда
300мл топле воде
Уље и брашно за подмазивање
Припрема:
1. У топлу воду ставите квасац да
надође.
2. Плех за печење премажите уљем и
поспите брашном.
3. Помешајте две врсте брашна, додајте
со и квасац и промешајте. Додајте кашику меда.
4. Лагано умесите тесто и направите од
њега лопту. Ставите на средину плеха за печење.
5. Провидну фолију премажите уљем и њоме
покријте тесто које сте ставили у плех.
6. Оставите тесто да нарасте бар сат
времена на топлом месту.
7. Рерну загрејте на 200 степени.
8. Кад је тесто надошло, склоните
фолију, избоцкајте га виљушком на неколико места и ставите да се пече (бар пола
сата).
9. Као и код сваког хлеба или погаче,
кад извадите хлеб из рерне, умотајте га у две крпе и стољњак да се не осуши или
не упије водену пару. Оставите тако бар 15-30 минута па тек онда послужите.
Enfin!
Дуго сам тражила
фотографије куће Рика Овенса и малочас налетех на њих, сасвим случајно, док сам
тражила нешто друго.
Поред тога што
има најлепши профил на свету, Рик је феноменалан модни креатор. Фалинка му је
што је његова гардероба пре-ску-па. Додала бих ту и коментaр о његовој, како каже, музи и сапутници, али то остављам вама.
Па да видимо где
то геније спава.
Фотографије Овенсове куће и чланак о њему објавио је Wall Street Journal.
source |
Thursday, 27 June 2013
Subscribe to:
Posts (Atom)